- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision | Standard |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. | 72 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Series | 7300 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7695865 |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.756 LB |
| EAN or UPC | 7316576633850 |

