- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 72 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7300 |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| I.D. | 30 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| icNumber | 7695865 |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.756 LB |
| EAN or UPC | 7316576633850 |

