- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Dynamic Load Rating | 7,760.00 lbf |
| icNumber | 7695819 |
| Contact Angle | 40° |
| Guide Type | Ball |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 72.0000 mm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 19 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 30 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 7300 |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 4,770.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed | 13000 rpm |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Reference Speed | 13000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 7316576650505 |

