- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7300 |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 30 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Width | 19 mm |
| Static Load Rating [Max] | 4,770.00 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Guide Type | Ball |
| O.D. | 72.0000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Reference Speed | 13000 rpm |
| Limiting Speed | 13000 rpm |
| icNumber | 7695819 |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 7,760.00 lbf |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 7316576650505 |

