- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695892 |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 73 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 35 mm |
| Weight | 1.012 LB |
| EAN or UPC | 7316576650529 |

