- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695892 |
| Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| O.D. | 80 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 35 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 73 |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 1.012 LB |
| EAN or UPC | 7316576650529 |

