- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 73 |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695822 |
| Width | 21 mm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 80.0000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 5,510.00 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 35 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Guide Type | Ball |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 8,770.00 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Reference Speed | 11000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 1.065 LB |
| EAN or UPC | 7316576650536 |

