- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 8,770.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| icNumber | 7695822 |
| Guide Type | Ball |
| Static Load Rating [Max] | 5,510.00 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 80.0000 mm |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 35 mm |
| Reference Speed | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 21 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Series | 73 |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 1.065 LB |
| EAN or UPC | 7316576650536 |

