- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 39000 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 80 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 24500 lbf |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695822 |
| I.D. | 35 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 7316577091437 |

