- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 80 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 35 mm |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| icNumber | 7695822 |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Dynamic Load Rating | 39000 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 24500 lbf |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 7316577091437 |

