- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Reference Speed | 10000 rpm |
| Cage Type | Machined Brass |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695815 |
| Dynamic Load Rating | 11,000.00 lbf |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 7,530.00 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 90.0000 mm |
| Series | 7300 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Guide Type | Rolling Element |
| Width | 23 mm |
| Weight | 1.528 LB |
| EAN or UPC | 7316576634079 |

