- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. | 90.0000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7300 |
| Preload Level | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Guide Type | Rolling Element |
| I.D. | 40 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Machined Brass |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695815 |
| Flush Ground | No |
| Width | 23 mm |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| Reference Speed | 10000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 7,530.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 11,000.00 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.528 LB |
| EAN or UPC | 7316576634079 |

