- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 40 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Cage Type | Plastic |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Series | 7300 |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695833 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 7316577067821 |

