- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695833 |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Precision | Standard |
| I.D. | 40 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7300 |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 90 mm |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 7316577067821 |

