- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 40 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 90.0000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Static Load Rating [Max] | 7,530.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Width | 23 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 11,000.00 lbf |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Series | 7300 |
| Reference Speed | 10000 rpm |
| icNumber | 7695815 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Guide Type | Ball |
| Weight | 1.453 LB |
| EAN or UPC | 7316576650574 |

