- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 11,000.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 7,530.00 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 90.0000 mm |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695815 |
| I.D. | 40 mm |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Width | 23 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Reference Speed | 10000 rpm |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| Guide Type | Ball |
| Series | 7300 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 1.453 LB |
| EAN or UPC | 7316576650574 |

