- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7695815 |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 90 mm |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Series | 7300 |
| I.D. | 40 mm |
| Preload Level | Medium |
| Flush Ground | No |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 1.528 LB |
| EAN or UPC | 7316577306876 |

