- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Preload Level | Medium |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Precision | Standard |
| I.D. | 40 mm |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| icNumber | 7695815 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 90 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 1.528 LB |
| EAN or UPC | 7316577306876 |

