description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
| O.D. Type | Cylindrical |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Steel |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Outer Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Inner Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Weight | 1.982 LB |
| EAN or UPC | 7316570107890 |

