description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 7300 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| Outer Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inner Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Weight | 1.982 LB |
| EAN or UPC | 7316570107890 |

