- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Machined Brass |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 9,330.00 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 13,600.00 lbf |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Series | 7300 |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Reference Speed | 9000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695811 |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Width | 25 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Guide Type | Rolling Element |
| Limiting Speed | 9000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 100.0000 mm |
| Weight | 2.033 LB |
| EAN or UPC | 7316576634154 |

