- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Cage Type | Machined Brass |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7300 |
| Contact Angle | 40° |
| icNumber | 7695811 |
| Width | 25 mm |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 9,330.00 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 45 mm |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed | 9000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Dynamic Load Rating | 13,600.00 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| Reference Speed | 9000 rpm |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Guide Type | Rolling Element |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 100.0000 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Weight | 2.033 LB |
| EAN or UPC | 7316576634154 |

