- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Plastic |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7300 |
| I.D. | 45 mm |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695893 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 1.843 LB |
| EAN or UPC | 7316576634161 |

