- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Flush Ground | No |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 45 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695893 |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Plastic |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| O.D. | 100 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 1.843 LB |
| EAN or UPC | 7316576634161 |

