- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695834 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Plastic |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| O.D. | 110 mm |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| I.D. | 50 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 2.359 LB |
| EAN or UPC | 7316577092526 |

