- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 50 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Plastic |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 110 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695834 |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Weight | 2.359 LB |
| EAN or UPC | 7316577092526 |

