- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 110.0000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Series | 7300 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 16,700.00 lbf |
| Width | 27 mm |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Bore Type | Round Bore |
| Reference Speed | 8000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 11,500.00 lbf |
| I.D. | 50 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Guide Type | Ball |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695806 |
| Weight | 2.556 LB |
| EAN or UPC | 7316576650659 |

