- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 50 mm |
| O.D. | 110.0000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Reference Speed | 8000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 11,500.00 lbf |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Guide Type | Ball |
| Width | 27 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 16,700.00 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695806 |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Pressed Brass |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Weight | 2.556 LB |
| EAN or UPC | 7316576650659 |

