- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 50 mm |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Static Load Rating [Max] | 51000 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| icNumber | 7695806 |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | Light |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 74100 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Material | Steel |
| Weight | 2.496 LB |
| EAN or UPC | 7316577150646 |

