- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 50 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Preload Level | Light |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 51000 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695806 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| Series | 7300 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 110 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 74100 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 2.496 LB |
| EAN or UPC | 7316577150646 |

