- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| icNumber | 7695806 |
| Guide Type | Rolling Element |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 50 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 27 mm |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 11,500.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Machined Brass |
| Bore Type | Round Bore |
| Reference Speed | 8000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 110.0000 mm |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 16,700.00 lbf |
| Weight | 2.624 LB |
| EAN or UPC | 7316577086396 |

