- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| I.D. | 50 mm |
| Width | 27 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Machined Brass |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 11,500.00 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Reference Speed | 8000 rpm |
| Material | Steel |
| Guide Type | Rolling Element |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 110.0000 mm |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 16,700.00 lbf |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7695806 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Weight | 2.624 LB |
| EAN or UPC | 7316577086396 |

