- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 29 mm |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Dynamic Load Rating | 19,200.00 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| Guide Type | Rolling Element |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Series | 73 |
| O.D. | 120.0000 mm |
| Reference Speed | 7000 rpm |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 13,500.00 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Width | 29 mm |
| icNumber | 7695807 |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed | 7000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 55 mm |
| Cage Type | Machined Brass |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 3.373 LB |
| EAN or UPC | 7316576634383 |

