- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Guide Type | Rolling Element |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 13,500.00 lbf |
| Cage Type | Machined Brass |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 29 mm |
| Limiting Speed | 7000 rpm |
| Inner Ring Width | 29 mm |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Reference Speed | 7000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 73 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7695807 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 120.0000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 19,200.00 lbf |
| Seal Material | None |
| Weight | 3.373 LB |
| EAN or UPC | 7316576634383 |

