- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 73 |
| I.D. | 55 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| icNumber | 7695843 |
| O.D. | 120 mm |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 3.01 LB |
| EAN or UPC | 7316577092540 |

