- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 55 mm |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695843 |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Series | 73 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. | 120 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Weight | 3.01 LB |
| EAN or UPC | 7316577092540 |

