- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 120 mm |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Series | 73 |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695807 |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 55 mm |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 3.373 LB |
| EAN or UPC | 7316577150677 |

