- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Cage Type | Metal |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 73 |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 55 mm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695807 |
| O.D. | 120 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Precision | Standard |
| Weight | 3.373 LB |
| EAN or UPC | 7316577150677 |

