- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Plastic |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 120 mm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 29 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 73 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695843 |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 55 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 3.01 LB |
| EAN or UPC | 7316576634444 |

