- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| I.D. | 55 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7695843 |
| Series | 73 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. | 120 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 29 mm |
| Weight | 3.01 LB |
| EAN or UPC | 7316576634444 |

