- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| I.D. | 60 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Machined Brass |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 15,600.00 lbf |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| Reference Speed | 6700 rpm |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 21,500.00 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695810 |
| Series | 7300 |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| O.D. | 130.0000 mm |
| Width | 31 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| Guide Type | Rolling Element |
| Weight | 4.237 LB |
| EAN or UPC | 7316577150707 |

