- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| icNumber | 7695810 |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Guide Type | Rolling Element |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 60 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 21,500.00 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 31 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 130.0000 mm |
| Cage Type | Machined Brass |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Reference Speed | 6700 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Static Load Rating [Max] | 15,600.00 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Series | 7300 |
| Weight | 4.237 LB |
| EAN or UPC | 7316577150707 |

