- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Plastic |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| I.D. | 60 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7300 |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695835 |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Weight | 3.827 LB |
| EAN or UPC | 7316576634451 |

