- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Plastic |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| O.D. | 130 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40° |
| icNumber | 7695835 |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Weight | 3.827 LB |
| EAN or UPC | 7316576634451 |

