- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Reference Speed | 6700 rpm |
| Width | 31 mm |
| Dynamic Load Rating | 21,500.00 lbf |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 130.0000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 15,600.00 lbf |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Guide Type | Ball |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 60 mm |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 7300 |
| icNumber | 7695810 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 3.922 LB |
| EAN or UPC | 7316576650734 |

