- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 130.0000 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Series | 7300 |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Reference Speed | 6700 rpm |
| Width | 31 mm |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Guide Type | Ball |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Dynamic Load Rating | 21,500.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 15,600.00 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| icNumber | 7695810 |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 3.922 LB |
| EAN or UPC | 7316576650734 |

