- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Preload Level | None |
| I.D. | 60 mm |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 130 mm |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| icNumber | 7695810 |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Weight | 4.237 LB |
| EAN or UPC | 7316577150714 |

