- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. | 130 mm |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695810 |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| I.D. | 60 mm |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 4.237 LB |
| EAN or UPC | 7316577150714 |

