- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| I.D. | 60 mm |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7300 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695810 |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 95600 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 69500 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Preload Level | Medium |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 3.922 LB |
| EAN or UPC | 7316576650710 |

