- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Dynamic Load Rating | 95600 lbf |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 130 mm |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | Medium |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695810 |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 69500 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 7300 |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 3.922 LB |
| EAN or UPC | 7316576650710 |

